17 grudnia 2019

HIPOTERAPIA

Hipoterapia jest ukierunkowanym działaniem terapeutycznym, które ma służyć poprawie funkcjonowania człowieku w najważniejszych sferach: fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i/lub społecznej. Integralną część procesu terapeutycznego stanowi specjalne do tego celu przygotowany koń. Hipoterapia realizowana jest przez wykwalifikowanego hipoterapeutę zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na hipoterapię oraz we współpracy z innymi specjalistami prowadzącymi danego pacjenta.

Ważne

Hipoterapia jest metodą wspomagającą i uzupełniającą główne metody terapeutyczne, dlatego ważne jest aby hipoterapeuci byli specjalistami z zakresu rehabilitacji, logopedii, pedagogiki specjalnej, psychologii, zaś dzieci z konkretnymi zaburzeniami trafiały właśnie do odpowiednich hipoterapeutów. W ten sposób rozumiana hipoterapia jak najbardziej włącza się w kompleksową rehabilitację gwarantując wspólny front dla wszelkich działań terapeutycznych.

Hipoterapia jako forma wieloprofilowej rehabilitacji osób niepełnosprawnych swoją specyfikę zawdzięcza obecności konia jako współterapeuty i wykorzystaniu jego wielopłaszczyznowego oddziaływania na pacjenta.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z HIPOTERAPII

SFERA
FIZYCZNA

Podnoszenie ogólnej sprawności, normalizacja napięcia mięśniowego; torowanie prawidłowego wzorca chodu; poprawa koordynacyjnych zdolności motorycznych, głównie równowagi i poczucia rytmu; poprawa orientacji w przestrzeni i schemacie własnego ciała; stymulacja i normalizacja czucia głębokiego i powierzchniowego.
SFERA
POZNAWCZA

Stymulacja odbioru wrażeń zmysłowych; poprawa percepcji wzrokowej i słuchowej; stymulacja uwagi, pamięci, myślenia, mowy; nabywanie i rozwijanie nowych umiejętności.
SFERA EMOCJONALNO-MOTYWACYJNA

Wzrost motywacji i akceptacji procesu terapeutycznego; zwiększenie poczucia własnej wartości; zmniejszenie zaburzeń emocjonalnych.
SFERA
SPOŁECZNA

Aktywizacja psychospołeczna; rozwijanie pozytywnych relacji społecznych.

FORMY HIPOTERAPII

FIZJOTERAPIA
NA KONIU


Gimnastyka lecznicza na koniu poruszającym się stępem, mająca na celu usprawnienie ruchowe; prowadzona przez fizjoterapeutę lub pod jego kierunkiem.

PSYCHOPEDAGOGICZNA JAZDA KONNA I WOLTYŻERKA

Zespół działań jeździeckich, pedagogicznych i psychologicznych podejmowanych w celu usprawnienia intelektualnego, poznawczego, emocjonalnego i fizycznego; prowadzona przez psychologa, pedagoga, terapeutę zajęciowego lub pod ich kierunkiem.
TERAPIA KONTAKTEM
Z KONIEM

Celem terapii jest nawiązanie kontaktu pacjenta ze zwierzęciem, z otaczającym środowiskiem, wreszcie z innymi ludźmi, jej istotą jest kontakt pacjenta z koniem, stworzenie sytuacji terapeutycznej, a nie samo dosiadanie konia; prowadzona przez psychologa, pedagoga, lekarza psychiatrę lub pod ich kierunkiem.
JAZDA KONNA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Nie stanowi części hipoterapii, ale jest z nią ściśle związana i może mieć aspekt terapeutyczny.

Materiały zaczerpnięte z Kanonów Polskiej Hipoterapii, www.pthip.org.pl